Достапни линкови

Хеликоптерски напади врз аеродромот во Доњецк


аеродромот во Доњецк, 26.05.2014.
Најмалку два хеликоптера била вклучени во денешните напади врз меѓународниот терминал на аеродромот во Доњецк кој е под контрола на проруските бунтовници. Западните новински агенции јавија дека хеликоптери од типот Ми24 ги нападнале милитаните кои веднаш возвратиле на огнот. Претходно украинските власти соопштија дека покренале операција против вооружените луѓе кои го окупирале аеродромот. До ова дојде откако сепаратистите денеска прогласија вонредна состојба во регионот на Доњецк.
XS
SM
MD
LG