Достапни линкови

Меркел жали поради успехот на екстремните партии


Ангела Меркел
Германскиот канцелар Ангела Меркел го поздрави, како што рече, солидниот резултат на конзервативците на изборите, но и изрази жалење поради успехот на екстремните популистички партии. На денешната прес конференција во Берлин таа оцени дека најдобар одговор за придобивање на довербата на гласачите е политиката на конкурентност, економски раст и поголемо вработување.
XS
SM
MD
LG