Достапни линкови

Порошенко прогласи победа на претседателските избори во Украина


Украинскиот кондиторски магнат Петро Порошенко прогласи победа на претседателските избори во Украина.

Тој неофицијално добил 55,9 насто од гласовите со што станува претседател на Украина уште во првиот круг избори.

На второ место е Јулија Тимошенко со освоени 12,9 насто гласови.
Изборите на истокот на земјата минаа со прооблеми од про руските бунтовници и во атмосфера на страв.
XS
SM
MD
LG