Достапни линкови

Во Литванија втор круг од претседателските избори


Литванија го одржува вториот круг на претседателските избори. Победникот на првиот круг, актуелниот претседател, Далија Грибаускаите, е фаворит иако таа се соочува Зигмантас Балкчитис од централно-левичарската Социјалдемократска партија.. Грибаускаите е гласен критичар на дејствијата на Русија во Украина, зголемувањето на нејзината популарност во земјата е контролирана од страна на Москва за време на Студената војна. Грибаускаите е економист кој беше образован и во Советскиот Сојуз и Соединетите Американски Држави. Таа стана првата жена претседател на Литванија, кога беше избрана во 2009 година.
XS
SM
MD
LG