Достапни линкови

Реал Мадрид 10-ти пат шампион на Европа


Фудбалерите на Реал Мадрид се победници на Лигата на шампионите, откако во финалето во Лисабон го совладаа градскиот ривал Атлетико со 4:1 по продолженијата од два пати по 15 минути. Во регуларниот дел од натпреварот резултатот беше 1:1.
Поведе Атлетико со голот на Годин во 36 минута, а изедначи Серхио Рамос во 3 минута од судиското продолжение.
Во екстра времето, Бејл, Марсело и Роналдо од пенал му ја донесоа на кралскиот клуб 10-та титула во ова натпреварување.
XS
SM
MD
LG