Достапни линкови

Јацењук ги повика Украинците да гласаат „во одбрана на Украина“Премиерот Арсениј Јацењук ги повика Украинците да гласаат на 25 мај на претседателските избори во земјата „во одбрана на Украина."
Јацењук, во изјавата на 24 мај, изјави дека Украинците имаат одговорност да гласаат и покрај заканите од страна на "бандити спонзорирана од странство" да го прекинат изборите.
Про-руските сепаратисти рекоа дека ќе го блокираат гласањето во областите под нивна контрола во источниот дел на земјата.
Рускиот претседател Владимир Путин на 23 мај рече дека Москва ќе го "почитува" исходот од изборите, но тој исто така изјави дека Украина западна во она што тој го опиша како "хаос и голема граѓанска војна."
XS
SM
MD
LG