Достапни линкови

Ештон: Претседателските избори во Украина важни за смирување на тензиите


Шефицата за надворешна политика на Европската Унија, Кетрин Ештон оценува дека претседателските избори во Украина во недела ќе биде голем чекор напред кон редуцирање на тензиите и враќањето на политичката стабилност. Ештон ја повторува подршката од Европската Унија за одржување слободни и фер претседателски избори, со што ќе му се овозможи на укринскиот народ да се ја избере иднината на мирен и демократски начин.
Сепак не е јасно дали ќе има гласање и во регионите на Доњецк и Луганск, бидејки таму про-руските сепаратисти држат под контрола административни објекти.
XS
SM
MD
LG