Достапни линкови

Бајден: Вашингтон сака да помогне во обединувањето на Кипар


Американскиот потпретседател Џо Бајден
Американскиот потпретседател Џо Бајден изјави дека Вашингтон би сакал да помогне во обединувањето на етнички поделениот Кипар. Тој ова го рече по денешната средба во Никозија со лидерот на кипарските грци Никос Анастасијадис, а најавено е дека ќе се сретне и со лидерот на кипарските турци Дервиш Ероглу. Кипар е поделен од 1974 година кога турските сили влегоа во северниот дел на островот.
XS
SM
MD
LG