Достапни линкови

Русија бара објаснување од принцот Чарлс за коментарите за Путин


Русија побара официјално објаснување од Велика Британија за наводните коментари на принцот Чарлс кој ги споредил сегашните акции на рускиот претседател Владимир Путин во Украина со постапките на Хитлер. Британските медиуми јавија дека неколкумина сведоци го слушнале принцот Чарлс со таков коментар за време на посетата на Канада при разговор со една жена која побегнала од нацистите. Руското министерство за надворешни работи соопшти дека доколку се точни таквите информации, тоа е неприфатливо. Од резиденцијата на принцот Чарлс соопштија дека не коментираат приватни разговори.
XS
SM
MD
LG