Достапни линкови

Бајден - американска подршка за Романија


.
Американскиот пот претседател Џо Бајден денеска во Букурешт ќе ја потврди подршката за Романија во екот на украинскта криза.

Бајден со иста цел ги посети балтичките држави и Полска. Белата куќа соопшти дека Бајден ќе ја истакне посветеноста на САД на колективната одбрана на НАТО согласно со член 5 и ќе ги изрази благодарност за придонесот на Романија во регионалната и глобалната безбедност.

Од Романија, Бајден ќе отпатува за Кипар.
XS
SM
MD
LG