Достапни линкови

Пет кинески воени претставници обвинети за шпионажа


САД обвини пет кинески воени претставници за сајбер шпионажа на американски компании. "Вашингтон пост" и други медиуми објавија пет претставници кои се членови на Кинеската народна ослободителна армија. Американскиот државен обвинител Ерик Холдер изјави дека обвиненијата се први во нивната акција против државните актери и треба да служи како "повик за будење". Кинеското министерство за надворешни работи ги нарече обвиненијата "фабрикувани" и соопшти дека обвинението на САД против кинескиот персонал е чисто неосновано и апсурдно. Во извештајот од февруари 2013 година на фирмата за обезбедување Мандиант се вели дека Кина создала воена единица посветена на крадење на интелектуална сопственост и владини тајни во странство. Белата куќа изјави дека САД остануваат посветени на продуктивните односи со Кина и дека сака да работи со Пекинг за да се спречат натаможни нарушувања на нарушувањата на сајбербезбедноста.
XS
SM
MD
LG