Достапни линкови

Кина шпионирала американски компании


Соединетите држави денеска обвинија петмина кинески воени претставници за сајбер шпионирање на неколку американски компании од областа на нуклеарната и соларната енергија и металската индустрија. Во медиумите се објавени имињата на обвинетите и, според Вашингтон пост, сите биле припадници на Кинеската Народно ослободителна армија. Се потсетува дека Кина формирала воена единица со задача да краде интелектуална сопственост и владини тајни во светот.
XS
SM
MD
LG