Достапни линкови

Започнува одбрана на Младиќ пред меѓународниот суд


Ратко Младиќ
Адвокатите на Ратко Младиќ ја започнуваат одбраната на нивниот клиент во Меѓународниот суд за криминал во поранешна Југославија. Младиќ се соочува со 11 обвиненија, меѓу кои геноцид и злосторства против човештвото за време на војната во Босна од 1992 до 1995 година.
Адвокатите на Младиќ тврдат дека нема доволно докази кои го поврзуваат со најголемиот дел од злосторствата. Тој ги негираше сите обвиненија, вклучувајќи го и масакрот во Сребреница при кој беа убиени 8000 лица.
XS
SM
MD
LG