Достапни линкови

Турција-тројца осомничени за рударската несреќа остануваат во притвор


Спасување на повредените во несреќата во рудник во Турција
Турскиот суд нареди тројца од осомничените за несреќата во рудникот во близина на Сома да останат во притвор под обвинение за предизвикување смрт и за небрежност. Осомничените не беа именувани, но се работи за менаџер на рудникот и двајца инжињери. Тие беа уапсени заедно со уште 22 осомничени. Во несреќата загинаа 301 рудар.
XS
SM
MD
LG