Достапни линкови

Поднесени апликациите за учество на изборите во Косово


Апликации за учество на на вонредните парламентарни избори во Косово кои треба да се одржат на осми јуни доставиле 31 субјект. Од нив 19 се политички партии, седум граѓански иницијативи еден независен кандидат и четири коалиции. Меѓу четирите коалиции е и коалицијата на Гораните (Македонци од областа Гора). За 120 пратенички мандати во трка се 2.113 кандидати.
XS
SM
MD
LG