Достапни линкови

Иран не ја исклучува опцијата за постигнување нуклеарен договор


Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф
Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф изјави дека се уште е можно да се постигне договор со светските сили за нуклеарната програма на земјата. Тој на твитер напишал дека договорот е можен, но илузиите треба да си одат, а шансите не треба да бидат повторно пропуштени.
Неговиот коментар доаѓа, откако шесте светски сили ја завршија четвртата рунда нуклеарни преговори во Виена на 16 мај без да биде забележан некаков напредок. Преговорите ќе продолжат во наредниот месец.
XS
SM
MD
LG