Достапни линкови

Сепаратистите во Доњецк ќе одржат парламентарни избори во септември


Про руските сепаратисти во Доњецк денеска објавија дека во тој регион ќе има парламентарни избори на 14 септември. Лидерот на сепаратистите во Доњецк Денис Пушилин пред собраната толпа од околу 1.000 луѓе на плоштадот Ленин рече дека секој од присутните граѓани ќе биде вклучен во изборниот процес. Претходно агенциите јавија дека во околината на Словјанск имало борби во текот на ноќта и оти имало убиени. Украинските агенции објавија дека четири украински војници биле повредени во немирите.
XS
SM
MD
LG