Достапни линкови

Прв круг локални избори во Грција


2
Грчките избирачи ќе гласаат денеска на прв круг од избори за локални органи на власта што се смета и како барометар за еврогласањето на 25 мај. Тоа ќе биде и прв изборен тест за конзервативниот премиер Андонис Самарас откако ја презеде власта во 2012 година.

Ќе се избираат 325 градоначалници и 13 регионални раководители.

.Според анкетите, Сириза и лидерот Алексис Ципрас имаат мала предност пред конзервативците на Самарас. Се очекува градоначалниците на Атина и Солун кои се од владејачките партии повторно да добијат мандат
XS
SM
MD
LG