Достапни линкови

Индија – Моди изјави дека ќе работи за доброто ни сите


Илјадници приврзаници го поздравија Нарендра Моди новизбраниот премиер на Индија кој денеска пристигна во главниот град, Њу Делхи, по изборната победа на неговата партија. Moди изјсви дека ќе работи за доброто на сите Индијци по убедливата победа на неговата партија. Шеесет и осум годишниот Mоди денеска треба да има средба со претставници на неговата партија Баратија Џаната за да разговараат за формирањето на владата. Прелиминарните резултати од изборите на 16 мај покажуваа дека партијата на Моди е на пат да формира парламентарно мнозинство од една партија.
XS
SM
MD
LG