Достапни линкови

Мировни разговори во Харков


Нова рунда разговори на тркалезна маса кои треба да ја смират кризата во источна Украина се закажани за денеска во североисточниот град Харков. Владата на Украина ја одржа првата тркалезна маса на 14 мај во Киев. Владини претставници, поранешните лидери, и пратениците учествуваа во разговорите, но немаше претставници на про-руските сепаратисти. Владата смета дека сепаратистите треба прво да го положат оружјето. Сепаратистите не сакаат да учествува во разговорите додека владата не ги повлече своите војници од источна Украина. Разговорите на тркалезна маса се дел од препоарките на ОБСЕ за смируавње на тензиите во Украина.
XS
SM
MD
LG