Достапни линкови

Во Србија поплавени 936 објекти и евакуирани 7.250 луѓе


Obrenovac
Во поплавите во Србија, предизвикани од обилните дождови, до под вода биле 936 објекти, а во опасност 1.388 објекти, додека досега се евакуирани 7.250 луѓе, соопшти српското Министерство за внатрешни работи.

Се преземаат масивни спасувачки операции. Во БиХ пак загина еден маж во Бјелина - Република Српска, кога дел од ѕид на неговата вила се урнал под притисок на надојдената вода.

Босна и Србија се соочуваат со големи поплави поради кои Европската унија, како што соопшти Брисел, го активира механизмот на цивилна заштита за да им помогне на овие две балкански земји.
XS
SM
MD
LG