Достапни линкови

ОН: влошување на човековите права на Крим


Симферопол, Крим
Посматрачи на Обединетите нации во Украина соопштија дека имало алармантно влошување на ситуацијата со човековите права во источниот дел на земјата, особено на Крим. Во извештајот објавен денеска високиот комесар за човекови права Нави Пилај наведува дека со проблеми особено се соочувале татарската заедница на Крим. Руското министерство за надворешни работи го оцени извештајот за необјективен и за обид да се сврти вниманието од активностите на владата во Киев.
XS
SM
MD
LG