Достапни линкови

Портрет на Малала продаден за 102 илјади долари


Портрет на Малала Јоуфсазаи, младата пакистанка која беше ранета во глава од талибанските милитанти, е продадени на аукција на Кристи во Њујорк за 102.500 долари.

Портретот е дело на британскиот уметник Џонатан Јео од 2013 година, кога таа почна да оди на училиште во Бирмингем, Англија.

Парите од продажбата се наменети за финансирање на образованието на жените во Нигерија.
XS
SM
MD
LG