Достапни линкови

Во Турција штрајк поради рударската несреќа


Турските синдикати за денеска најавија штрајк во целата земја по најтешката рударска несреќа во која, според последните информации, загинале над 280 рудари. Во Турција расте незадоволството како што се губат и последните надежи дека ќе има преживеани меѓу 120 рудари кои се уште не се извлечени од рудникот. Во неколку градови дојде до протести на кои беше обвинувана владата дека не превзема доволно мерки за заштита на работниците.
XS
SM
MD
LG