Достапни линкови

Неоправдана употреба на сила во затворот во Иран


Амнести интернешенел соопшти дека чуварите на озогласениот затвор Евин во Иран одговориле со "неоправдана употреба на сила" на протестот на политичките затвореници. Во извештајот на Амнести се вели дека затворениците со врзани очи и лисици биле влечени и тепани со палка од чуварите. Амнести нагласува дека локалните активисти во Иран ги опишуваат настаните во затворот Евин како "црн четврток." Заменик-директорот на Амнести за Блискиот Исток и Северна Африка, изјави дека затворските чувари одговориле со ужасно ниво на бруталност на протестот. Иранскиот потпретседател Мохамад Нобакт најави официјална истрага за однесувањето на стражарите и најави подготовка на извештај за инцидентот во Евин" за кои ќе биде информирана и јавноста.
XS
SM
MD
LG