Достапни линкови

Во Киев политички дијалог за смирување на кризата


Украинската влада денеска организира разговори за уставни реформи и национално единство во рамките на напорите за деескалација на кризата во земјата. Ќе учествуваат претставници на владата, на парламентот и регионални лидери, но не и претставници на про-руските сепаратисти. Модератор на тркалезната маса ќе биде германскиот дипломат Волфганг Ишингер. До разговорите доаѓа еден ден откако сепаратистичките бунтовници убија 7-мина украински војници.
XS
SM
MD
LG