Достапни линкови

Франција-Асад стои зад нападите со отровен гас во Сирија


Францускиот министер за надворешни работи Лорент Фабиус
Францускиот министер за надворешни работи Лорент Фабиус изјави дека режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад можеби стои зад нападите со отровен гас во изминатите месеци. Според него, Франција потврдила дека нападите се случиле, што ги покренува сомнежите дека Асад крие хемиско оружје.
Владата на Асад соопшти дека нападите биле предизвикани од страна на бунтовниците. Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун во меѓувреме изјави дека меѓународниот медијатор за Сирија Лахдар Брахими ќе се повлече од функцијата на 31 мај.
XS
SM
MD
LG