Достапни линкови

Обама со санкции врз лидерите на Централната африканска република


Американскиот претседател Барак Обама
Американскиот претседател Барак Обама нареди да се спроведат санкции против муслиманските и христијанските лидери поради секташкото насилсто во Централната африканска република. Санкциите ќе бидат спроведени врз поранешниот христијански претседател на земјата Франсоа Бозизе, како и врз Мишел Џотоди, кој е првиот муслиман што станал шеф на државата.
Џотоди го предводеше муслиманското движење Селека во декември 2012 година против режимот на Бозизе. Санкции ќе има и врз уште тројца функционери во земјата.
XS
SM
MD
LG