Достапни линкови

Саборот на СПЦ, меѓу другото, и за односите со МПЦ


Утре во манастирот Студеница почнува пролетното заседание на Саборот на Српската православна црква. Се очекува на дневен ред да се најдат и односите со Македонската православна црква која е непризната од страна на Српската црква. Ќе се разговара и за имотот на Српкската православна црква на Косово, како и за подготовките за Сеправославниот собор што по две години ќе се одржи во Цариградската патријаршија.
XS
SM
MD
LG