Достапни линкови

Норвежанка, прва жена шеф на сините шлемови


Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун ја наименува Норвежанката генерал Кристин Лунд за шеф на силите на ОН за поддршка на мирот во Кипар. 56 годишната Лунд ќе биде првата жена командант на мировни сили на ОН. Таа во средината на август ќе го замени кинескиот генерал Чао Лју. Кристин Лунд има 34-годишен стаж во норвешката арммија и во силите на ОН. Била заменик командант на норвешките копнени сили од 2007 до 2009 година. Служела во силите на ОН во Либан и во поранешна Југославија.
XS
SM
MD
LG