Достапни линкови

Нигерија - Боко Харам понуди размена на киднапираните девојки


Abubakar Shekau, undated
Исламистичката милитантна група „Боко Харам“ во Нигерија објави видео со 100 – те девојки киднапиран минатиот месец. Лидерот Боко Харам, Абубакар Шекај, порача дека неговата група е подготвена за размена на девојките за нивни затворени милитанти.
Девојките покриени со шамии се прикажани како се молат ма 17 минутното видео. Боко Харам води крваво востание против владата на Нигерија од 2009 година.
XS
SM
MD
LG