Достапни линкови

Косово со највисока невработеност во Европа


Според извештајот на Светска банка, Косово со 40 насто има најголем процент невеработеност во Европа.
Од Министерството на труд на Косово, како што јави МИА, изјавиле дека точна бројка на невработени нема, но оти нивото се движи од 30 до 35 отсто.
Економските екпсерти сметаат дека државата каде невработеноста е околу 43 отсто треба да многу повеќе да се загрижи, зашто не може да се има политичка, ако се нема социјална стабилност.
XS
SM
MD
LG