Достапни линкови

Претседателот на Кина испрати порака за побавен економски раст


Претседателот на Кина, испрати повик земјата да прифати побавен раст, симнувајќи ги очекувањата дека Пекинг ќе земе нов заем.
Коментарите на претседателот Кси Јинпинг доаѓаат поради индикациите дека трговијата и производството слабеат.
Економски раст во последниот квартал беше нешто побавен и изнесуваше 7,4 проценти.
Цитиран од страна на официјалната новинска агенција Ксинхуа, Кси рече дека владата ќе се фокусира на долгорочни реформи насочени кон стабилизирање на растот.
XS
SM
MD
LG