Достапни линкови

Фаворитот на авганистанските избори доби поддршка од поразениот кандидатФаворитот на авганистанските претседателските избори, Абдула Абдула го поддржа поразениот кандидат Залмаи Расул. Расул е близок сојузник на актуелниот претседател Хамид Карзаи, а заврши на третото место во првиот круг од претседателските избори, одржани на 5 април. Портпаролот на Расул, Џавид Фајсал денеска ја соопшти поддршката на Абдула од страна на Расул. Абдула е на првото место на изборите со 44,9 проценти од гласовите, победувајќи го Ашраф Гани со 31,5 проценти. Расул беше трет со 11,5 отсто од гласовите. Второт круг од изборите меѓу Абдула и Гани ќе се одржат на 7 јуни.
XS
SM
MD
LG