Достапни линкови

Турчинов го смени гувернерот на ЛуханскАктуелниот украински претседател Александар Турчинов го смени гувернерот на Украинскиот регион Луханск, Александар Болотцки. Него денеска го замени Ирина Верихина, која беше првиот заменик-претседател на тој регион. Делови од градот Луханск со недели беа под контрола на про-руските сепаратисти. Луханск е еден од градовите во источна Украина, во кој се планира одржување референдум на 11 мај за самоопределување. Другиот е Доњецк.
XS
SM
MD
LG