Достапни линкови

Турција ќе ги информира странските медиуми за слободата на печатот


Турската Влада презема чекори за подобро да ги информира странските новинари за вистината во Турција, изјави турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу.Тој навести дека неодамнешните критики од меѓународните организации за слободата на печатот во Турција се предизвикани од погрешно сфаќање, јавува „Хуриет дејли њуз“. Коментирајќи го неодамнешниот извешатај на американската невладина организација „Фридом хаус“ за слободата на печатот во Турција, Давутоглу рече дека станува збор за погрешно сфаќање на ситуацијата по тоа прашање.
XS
SM
MD
LG