Достапни линкови

САД бара истрага за убиството на пакистанскиот адвокатСАД ги повикаа властите на Пакистан темелно да го истражат убиството на адвокатот за човекови права Рашид Реман. Портпаролката на Стејт департментот на Џен Цаки рече дека Вашингтон е "длабоко потресен од убиството на Рашид Реман". Тој беше убиен од двајца неидентификувани напаѓачи на 7 мај во неговата канцеларија во јужниот дел на провинцијата Пенџаб. Реман беше координатор на Комисијата за човекови права во Пакистан. Овој адвокат застапувал клиент обвинет за богохулење а, изјавил дека добивал смртни закани во врска со случајот. Адвокатите во одбрана на богохулство во Пакистан често добиваат смртни закани од екстремистичките струи. Неколку правни фирми низ Пакистан почнаа штрајк во знак на револт против убиството на Реман.
XS
SM
MD
LG