Достапни линкови

Нови анти-владини демонстрации во Бангкок


Тајванската полиција денеска со употреба на солзавец ги растеруваше илјадниците демонстранти во главниот град Бангкок, кои бараат оставка од владата. Неколку лица биле повредени. Демонстрантите маршираа низ улиците на Бангкок, прославувајки ја одлуката на судот за остранување на премиерот Јинглук Шинаватра од функцијата. Демонстрантите бараат оставка и на целата влада, а денеска протестираа и пред про-владините медиуми.
XS
SM
MD
LG