Достапни линкови

Најмалку девет војници загинаа во експлозија во Пакистан
Најмалку девет пакистански војници загинаа а повредени се неколку други во експлозија на бомба во близина на границата со Авганистан. Бомбата експлодирала додека воен конвој поминувал во северниот дел на Вазиристан. Никој ја презеде одговорноста за експлозијата, но областа е упориште на пакистанските талибанци. Пакистанската армија се бори исламистичките милитанти во неколку области на земјата повеќе од 10 години. Се проценува дека 6.800 лица се убиени во насилства од 2007 година.
XS
SM
MD
LG