Достапни линкови

Во Солун министерски состанок за Западен Балкан


илустрација
Денеска во Солун почна состанок на министрите за надворешни работи на земјите на Европската унија и на Западен Балкан на кој учествува и шефот на македонската дипломатија Никола Попоски. Со состанокот во организација на Грција која е претседавач на Унијата, симболично се одбележува и деценијата од усвојувањето на Солунската агенда со која е трасиран патот за евроитегрирањето на Западен Балкан. Министрите од регионот денеска имаа и работен појадок со еврокомесарот за проширување Штефан Филе.
XS
SM
MD
LG