Достапни линкови

Изборите на Косово на 8 јуни


Атифете Јахјага
Косовската претседателка Атифете Јахјага денеска ги распиша парламентарните избори за 8 јуни. Претходно таа одржа консултации со лидерите на парламентарните партии за одредување на датумот на предвремените избори. Вчера по двочасовна дебата, со 90 гласови „за“, четири „против“ и три „воздржани“ беше распуштен четвртиот по ред законодавен дом на Косово.
XS
SM
MD
LG