Достапни линкови

Протести против несоодветно облекување во Иран


Протестите во Иран
Во Техеран се одржаа протести против непочитување на исламскиот начин на облекување кој стана задолжителен по револуцијата во Иран во 1979 година. Новиниските агенции јавија дека во протестот учествувале околу 4000 луѓе. Секојдневно илјадници жени се притворени или казнети затоа што целосно не го почитуваат џихадот. Претседателот Хасан Рохани во октомври побара од полицијата да биде поблага кога во прашање е џихадот.
XS
SM
MD
LG