Достапни линкови

Сириските бунтовниците го напуштаат Хомс


Хомс
Стотици сириски бунтовници се евакуираат од последните упоришта во централниот град Хомс по прекинот на огнот постигнат минатата недела со владините сили.

Гувернерот на Хомс Талал Барази изјави дека бунтовници со неколку автобуси го напуштија градот и се упатиле кон градовите Taлибеш и Ал-Дар ал Кабира на северниот крај на провинцијата Хомс.

Бунтовниците се одржаа под опсада во Хомс над една година, што предизвика голема глад во градот.
XS
SM
MD
LG