Достапни линкови

Ќе остане ли партијата на Мандела на власт во Јужна Африка?


Во Јужна Африка денеска се одржуваат парламентарни избори на кои главно прашање е дали Африканскиот Национален Конгрес ќе остане на власт.

Оваа партија во која доминираше Нелсон Мендела е на власт уште од крајот на владеењето на белото малцинство во 1994 година.

АНЦ сега се соочува со растечко незадоволство поради корупциски скандали поврзани со претседателот Џејкоб Зума.
XS
SM
MD
LG