Достапни линкови

Хејг ја продолжи посетата на Украина


Британскиот секретар за надворешни работи Вилијам Хејг ја продолжува посетата на Украина, која ја опиша како знак на поддршка на самостојна демократска држава.

Хејг ја повика владата на Украина да спроведе реформи, за да се изгради пристоен живот за луѓето.

Тој со претседателските кандидати разговара и за престојните претседателски избори на 25 мај.

Британскиот секретар за надворешни работи изјави дека е повеќе од јасно оти Украина е под огромен притисок од руските обиди да ја дестабилизираат земјата и да бидат спречени изборите. Хејг денеска ќе ја посети и Грузија.
XS
SM
MD
LG