Достапни линкови

Сменет хрватскиот министер за финансии Славко Линиќ


Разрешениот хрватски министер за финансии Славко Линиќ.
Хравтскиот премиер Зоран Милановиќ денеска соопшти дека го разрешил министерот за финансии Славко Линиќ и дека за негов наследник на таа функција ќе го предложи Борис Лаловац. Смената на Линиќ уследи по аферата со пренос на недвижен имот на фримата „Спачва“, со што државниот буџет на Хрватска е оштетен за 27 милиони куни (3,5 милиони евра).

„Ова е политичка одлука и неговате смена претставува техничко прашање. Одлука на Линиќ е дали ќе остане пратеник во Саборот“, нагласи Милановиќ на вонредна прес-конференција во седиштето на Владата, на која нагласи дека Линиќ повеќе не ја ужива неговата доверба и дека затоа не гледа можност за продолжување на нивната соработка.
XS
SM
MD
LG