Достапни линкови

ХРВ бара ослободување на киднапираните во источна Украина


Хјуман Рајтс Воч ги повика само-прогласените про-руски власти во источна Украина веднаш да ги ослободат заробените лица и да прекинат со киднапирањата. Во соопштението се наведува дека вооружени лица киднапираат новинари, активисти и локални претставници, а некои од нив, откако биле ослободени изјавиле дека биле тепани и малтретирани.
XS
SM
MD
LG