Достапни линкови

Сиси: Муслиманското братство нема да постои ако бидам претседател


Поранешниот шеф на египетската армија Абдел Фатах ел Сиси кој се смета за главен фаворит на претседателските избори во Египет - вели дека Муслиманското братство веќе нема да постои ако тој биде избран за претседател. Сиси минатото лето го собори исламистичкиот претседател Мухамед Морси - лидер на Муслиманското братство, кој во 2012 година стана првиот демократски избран претседател на Египет. Сиси го обвини Муслиманското братство за користење на милитантните групи да се обидат да го дестабилизираат Египет. Повеќе од 1.500 приврзаници Морси се убиени во насилството по неговото соборување во јули 2013 година. Првиот круг од претседателските избори во Египет е планирана за 26 мај и 27.
XS
SM
MD
LG