Достапни линкови

НДП на Руфи Османи го враќа мандатот за пратеник


Руфи Османи
Привременото раководство на Националната демократска преродба донесло одлука да го врати пратеничкиот мандат кој го освои на парламентарните избори во шестата изборна единица. Во соопштението на НДП се наведува дека овој став го зазело Централното собрание со забелешка дека последните избори немале легитиметет за оваа партија. Привремениот совет кој раководи со НДП, и избраниот кандидат за пратеник Руфи Османи, во рок од три дена, одлуката за оставка со сите кандидати да ја поднесе до седиштето на ДИК, се наведува во соопштението. Деновиве, лидерот на НДП Руфи Османи со потпретседателот и секретарот на партијата поднесоа оставки на нивните функции.
XS
SM
MD
LG