Достапни линкови

Бомбашки напади во Кенија


Архивска фотографија.
Најмалку две лица загинале, а десетици се повредени во две експлозии во Кенија, јавија тамошните власти. Експлозиите одекнале во два автобуси на прометни улици во главниот град на Кенија, Најроби.

Експлозиите се случија еден ден по експлозиите во автобус и хотел во градот Момбаса. Засега никој не презеде одговорност за последните експлозии.

Властите во Кенија се ангажирани за сузбивање на поддржувачите на бутновничката Ал Шабаб. Оваа организација ја презедоа одговорноста за нападот на трговски центар во Најроби минатата година кога загинаа најмалку 67 луѓе.
XS
SM
MD
LG